Basın Haberleri

‘Virüs kendi kendine yok olabilir’İtalyan doktor Bassetti: Virüs aşı olmadan kendi kendine yok olabilir
Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Matteo Bassetti, korona virüsünün aşı olmadan kendi kendine yok olabileceğini söyledi. Virüsün etkisinin azaldığını dile getiren Bassetti, “Virüs, kaplandan vahşi bir kediye dönüştü” ifadelerini kullandı.

DUVAR – İtalya’da bulaşıcı hastalıklar uzmanı Matteo Bassetti, korona virüsünün ‘daha az tehlikeli hale geldiğini’ ve virüsün aşı olmadan kendi kendine kaybolabileceğini söyledi. Virüsün etkisinin azaldığını söyleyen Bassetti, “Virüs, kaplandan vahşi bir kediye dönüştü” dedi.

‘MUTASYON NEDENİYLE ETKİSİ AZALDI’
San Martino Hastanesi’nin enfeksiyon hastalıkları bölüm başkanı Matteo Bassetti, Covid-19 hastalığına neden olan korona virüsünün geçirdiği mutasyonlar nedeniyle etkisinin azaldığını dile getirdi. The Sunday Telegraph’a konuşan uzman, virüsün aşı olmadan kendi kendine yok olabileceğini aktardı.
Vaka sayılarındaki düşüşün, artık aşıya ihtiyaç duyulmadığına işaret ettiğini söyledi. Basetti, “Virüs muhtemelen aşı olmadan ortadan kalkabilir” dedi.
Bassetti, şu ifadeleri kullandı: “Mart ve nisan ayı başlarında durum daha farklıydı. İnsanlar acil servise, baş edilmesi çok zor olan bir hastalık nedeniyle geliyordu ve oksijen takviyesine ihtiyaç duyuyorlardı, bazıları zatürre geliştiriyordu. Son dört haftadır resim tamamen değişti. Muhtemelen virüs, bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış bir mutasyon nedeniyle solunum sistemini daha az etkiliyor. Artık hastalığı yönetebiliyoruz.”
‘KAPLANDAN KEDİYE DÖNÜŞTÜ’
Mart ve nisan aylarında, korona virüsünün ‘agresif bir kaplan gibi’, şimdi ise ‘vahşi bir kedi gibi’ olduğunu dile getiren Bassetti, 80-90 yaşlarındaki hastaların takviyesiz nefes alabildiğini söyledi. Bu hastaların iki üç ay önce Covid-19’a yakalanmaları halinde muthemelen ölmüş olabileceklerini söyleyen Bassetti, viral yükünün azaldığını aktardı. (DIŞ HABERLER)

DÜNYA

Rusya’dan Libya’da acil ateşkes çağrısı
[1s 28d] Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da Trablus hükümetiyle General Halife Hafter güçlerine acil ateşkes çağrısı yaptı. Lavrov, Moskova’nın bu yaklaşımını Türkiye ve Mısır’ın da desteklediğini söyledi.

Almanya’da yeniden karantina
[2s 4d] Almanya’da bir mezbahada tespit edilen vakaların artmaya devam etmesi üzerine mezbahanın bulunduğu Gütersloh kenti sert tedbirlere dönüş kararı aldı. Kamuya açık birçok dükkan, spor salonu kepenk indirecek. Önlemler ilk aşamada 30 Haziran’a dek yürürlükte olacak.

Eski Kırgız lidere yolsuzluktan hapis
[2s 25d] Kırgızistan’ın eski devlet başkanı Almazbek Atambayev, yolsuzluk suçlamasıyla 11 yıl iki ay hapis cezasına çarptırıldı. Atambayev, hüküm giymiş bir suçlunun yasadışı tahliyesinden sorumlu tutuluyor.

Kötü kokulu meyve postaneyi tahliye ettirdi
[2s 34d] Almanya’nın Bavyera eyaletinde bir postane, yayılan kötü koku sonrası ‘tehlikeli gaz’ şüphesiyle tahliye edildi. En az altı kişi hastaneye kaldırıldı. Sonrasındaysa, kötü kokuya bir paketle gönderilen durian meyvesinin neden olduğu anlaşıldı.

Meksika’da yeni doğan üçüzler pozitif çıktı
[2s 49d] Meksika’da 17 Haziran’da doğan üçüz bebekler korona pozitif çıktı. Ebeveynlerinin test sonuçları beklenirken, Virüsün bebeklere hamilelik sırasında annelerinin plasentasından geçmiş olma ihtimali araştırılıyor.

İspanya’da karantinanın ardından: İlk konser 2 bin 300 bitkiye verildi
[3s 7d] İspanya’da korona virüsüyle mücadele kapsamında alınan tedbirlerin kaldırılması ve olağanüstü halin sona erdirilmesiyle beraber üç ay sonra kapılarını ilk kez açan ünlü opera binası Gran Teatre del Liceu, ilk konserini 2 bin 300 bitkiye verdi. Konserin yapımcısı Eugenio Ampudia, “Haydi sanat ve müzikle başlayalım ve doğayı harika bir konser salonuna davet edelim” dedi.

Facebook’ta nefret söylemine karşı reklam boykotu
[3s 36d] Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in nefret söylemi ve ırkçılık karşısında sessiz kalması tepki toplamaya devam ediyor. Sivil toplum kuruluşları tarafından başlatılan ‘Stop Hate for Profit’ isimli kampanya kapsamında The North Face ve Mozilla dahil olmak üzere birçok şirket, Facebook’ta ücretli reklam yayınlamayacaklarını duyurdu.

Almanya’da bulaştırma katsayısı 2.76’ya çıktı
[3s 42d] Korona virüsüne karşı önlemleri gevşeten Almanya’da bulaştırma katsayısı 2.76’ya yükseldi. Robert Koch Enstitüsü Direktörü Lothar Wieler, “Almanya önümüzdeki haftalarda dikkatli olmalı çünkü salgın bitmiş olmaktan çok uzak” dedi.

İsveç’te koronaya en çok Türkiye doğumlular yakalandı
[3s 49d] Covid-19’a karşı ‘sürü bağışıklığı’ uygulayan İsveç’te, koronaya yakalanma oranının göçmenler arasında daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Hastalığın en yüksek oranda görüldüğü topluluğun ise Türkiye doğumlular olduğu tespit edildi.

ABD’de uyarı: Metanol içeren dokuz el dezenfektanını kullanmayın
[4s 30d] ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Meksika merkezli bir şirketin ürettiği ve içerisinde metanol (metil alkol) bulunan el dezenfektanlarının kullanılmaması gerektiğini duyurdu. Yüksek miktarda metanole maruz kalmanın kalıcı körlük, felç ve baş ağrısı gibi yan etkilerinin olabileceği belirtildi.

İspanya’da yeni restorasyon faciası: Meryem tanınmaz hale geldi!
[4s 49d] Sekiz yıl önce bir İsa freskinin başına gelen restorasyon faciası unutulmamışken, İspanya yine önemli bir sanat eserinin tanınmaz hale getirilmesiyle gündemde. Murillo’nun 17’inci yüzyıldan kalma bir Meryem tablosu, eğitimsiz bir restoratörün elinde mahvoldu.


Kaynak

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı